رنگ در برند و برندسازی چه اهمیتی دارد ؟

رنگ در برند ، برندسازی و بازاریابی اهمیت زیادی دارد زیرا اولین برداشت های صورت گرفته توسط مشتریان مبتنی بر رنگ می باشد. همچنین، رنگ راز تولید یک هویت خوب برای شرکت شما می باشد. رنگ ها چیزی بیش از صرفا یک کمک بصری هستند زیرا رنگ ها هیجانات، احساس ها و تجربیات را منتقل می کنند. معانی در پس رنگ های مختلف وجود دارند و برای شرکت ها، این رنگ ها می توانند کمک کننده باشند اگر منطبق با این معانی انتخاب شده باشند زیرا انتخاب رنگ می تواند کسب و کار را تحت تاثیر قرار دهد – رنگ هم می تواند کسب و کار را بسازد و هم آن را بشکند.

رنگ در برند

کسب و کار را بسازد و هم آن را بشکند.

کسب و کار را بسازد و هم آن را بشکند.

قرمز،‌ آبی،‌ زرد،‌ سبز،‌ رنگ ها ممکن است تنها بخشی از مبانی باشند اما برای کسب و کار شما آنها نقشی حیاتی ایفا می کنند.

چرا رنگ در برند اهمیت دارد؟‌

یک شاخه از روانشناسی  که “روانشناسی رنگ“‌ نامیده می شود به مطالعه رنگ ها و تاثیر آن بر رفتار انسان می پردازد.

روانشناسی رنگ سال ها قبل پدید آمد زمانی که مصری ها تاثیر رنگ ها بر خلق و خو را مورد مطالعه قرار دادند و از آنها برای توسعه کل نگر مورد استفاده قرار دادند. رنگ قرمز نماد افزایش گردش خون است،‌ رنگ زرد به معنی تصفیه بدن است،‌ رنگ آبی به منظور تسکین درد است،‌ رنگ ارغوانی برای مشکلات پوستی است،‌ رنگ نارنجی به منظور افزایش انرژی به کار رفته است و رنگ سیاه به معنی زندگی و تولد دوباره است.

در روانشناسی مدرن، کارل جونگ،‌ یک روانپزشک سوئیسی،‌ بر این باور است که رنگ ها و انسان ها ارتباطی خاص با هم دارند،‌ او می گوید “انسان ها واکنش های بدنی جهانی نسبت به محرک های رنگی دارند”. او همچنین می گوید “رنگ ها زبان مادری ناخودآگاه هستند”.

سالها قبل چنین مطالعاتی راه را برای مطرح کردن رنگ به عنوان موضوعی مرتبط با بازاریابی،‌ برندسازی،‌ و طراحی معماری هموار کردند.

در مجموع،‌ روانشناسی رنگ ها نشان داد که رنگ می تواند رفتار انسان ها را تحت تاثیر قرار دهد، ‌ادراک آنها را تحت تاثیر قرار دهد، و کارآیی را بهبود دهد.

در یک مطالعه به نام “تاثیر رنگ در بازاریابی”‌نشان داده شد که 90% قضاوت های مشتریان در خصوص محصول صرفا مبتنی بر رنگ می باشند.  

در مطالعه ای دیگر با عنوان “قرمز هیجان انگیز و آبی توانمند”، نشان داده شده که قصد خرید مشتریان تا حد زیادی متاثر از رنگ برند میباشد زیرا رنگ در مورد هویت و شخصیت برند سخن می گوید.

مطالعاتی دیگر همچنین نشان دادند که مغز انسان برندهایی را ترجیح می دهد که قابل بازشناسی باشند، که رنگ برند نقش مهمی در این امر ایفا می کند.

این مطالعات ثابت کردند که رابطه ای معنی دار بین رنگ برند و واکنش مشتری وجود دارد، بنابراین این برای صاحبان کسب و کارها، تبلیغات کنندگان، طراحان،‌ و رهبران دفاتر یک الزام است که از این موضوع آگاه باشند زیرا انتخاب رنگ درست می تواند به فعالیت اقتصادی موفق تر کسب و کار منجر شود.

رنگ ها معانی ادراک شده جهانی دارند، در اینجا مروری سریع بر این موضوع صورت می گیرد:‌

آبی – رنگ آبی رنگی بسیار مثبت دیده می شود. این رنگ می تواند احساس اعتماد،‌ امنیت و مسئولیت پذیری را بر انگیزد. همچنین این رنگ آفرینش و آرامش را تداعی می کند. رنگ آبی اعتماد و امنیت را تزریق می کند و به همین دلیل است که موسسات بسیاری روی این رنگ حساب می کنند.

قرمز – رنگ قرمز رنگی قدرتمند است. این رنگ همچنین پرانرژی،‌ تهاجمی و فعال است. رنگ قرمز می تواند به منظور افزودن حس اشتیاق و انرژی به محصول شما مورد استفاده قرار گیرد.

سبز – این رنگ نماد سلامت و طبیعت است. همچنین این رنگ حسی آرامش بخش دارد خصوصا برای سایه های کم رنگ تر سبز.

زرد – رنگ زرد رنگ طراوت و خوش بینی است. این رنگ همچنین می تواند برانگیزنده و دلربا باشد و به همین دلیل است که برچسب قیمت ها را معمولا از این رنگ انتخاب می کنند،‌ زیرا به توجه مشتریان کمک می کند.

ارغوانی- این رنگ دلفریبی،‌ نوستالژی،‌ انحصاری بودن و سلطنتی بودن را تداعیمی کند و از این رو برای فروش جواهرات گران قیمت مناسب است.

صورتی – سایه های سیرتر صورتی بسیار انرژی بخش هستند و هیجان را القا می کنند در حالیکه سایه های روشن تر یک احساس رومانتیک را ایجاد می کنند.

نارنجی – این رنگ می تواند برای کودکان تاثیرگذارباشد زیرا این رنگ احساس های شادمانی،‌ دوستانه بودن و بامزه بودن ایجاد می کند.     

قهوه ای – این رنگ سادگی و ثبات را القا می کند. همچنین این رنگ خاکی بودن و بی آلایش بودن را تداعی می کند.

سیاه – این رنگ یک کمپین جدی یا کلاسیک را ترویج می کند. همچنین این رنگ از پیچیدگی و انحصاری بودن برخوردار است که در مورد محصولات گران قیمت جواب می دهد.

سفید – این رنگ خیلی ساده به نظر می رسد اما زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد، خالص بودن و تمیز بودن را نشان می دهد و برای چشم انسان بسیار فریبنده است.

هر رنگی معنایی معادل در پس خود دارد و احساساتی خاص را منتقل می کند که آن رنگ را حیاتی تر می کند،  به همین دلیل است که اگر صاحبان کسب و کار قبل از آنکه رنگی را انتخاب کنند پیش زمینه اندکی در خصوص رنگ ها داشته باشند،‌ حتما عوض آن را خواهند دید.

شرکت مشاوره مدیریت

Most of the articles on this site are submitted by users. If any content infringes on your rights, please contact us to remove.